Słodko-gorzki smak szachowych zawodów

W piątek, 24 listopada 2023 r., w Zespole Szkół w Połańcu odbyły się Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Staszowskiego w Szachach. Dla naszego zespołu zawody te miały podwójny rezultat - i zwycięstwa, i porażki. Możemy cieszyć się z tego, że najlepszym szachistą powiatu staszowskiego w roku szkolnym 2023/2024 został Jakub Kaczmarski, kapitan ekipy z Połańca, który uzyskał rewelacyjny wynik, wygrywając wszystkie swoje partie (7 punktów z 7 gier). Smutek wynika z faktu, że po kilkuletnim panowaniu w powiecie straciliśmy miano najlepszego zespołu.

 

W turnieju wzięła udział rekordowa liczba graczy (40 szachistów z różnych szkół), a jego poziom był bardzo wysoki. Z roku na rok zawodnicy z naszego powiatu podnoszą swoje umiejętności, co doskonale pokazały te zawody. Wiele partii było zaciętych, a ozdobę zawodów stanowiły te rozgrywane na pierwszej szachownicy, gdzie rozstrzygały się losy rywalizacji indywidualnej. Ostatecznie zwycięzcą okazał się - jak już wspomniałem - Jakub Kaczmarski, wielokrotny mistrz Zespołu Szkół w Połańcu. Drugie miejsce, z 6 punktami, zdobył Krzysztof Pawlik z Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie, a na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Tomalski z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie. To pokazuje, że każda z drużyn liczących się w rywalizacji drużynowej miała swojego lidera. 

 

W klasyfikacji drużynowej bezapelacyjne zwycięstwo odniosła tym razem ekipa ze staszowskiego LO, której czterej punktujący zawodnicy uplasowali się w pierwszej dziesiątce zawodów. Drugie miejsce zajął staszowski "Ekonomik", dla którego stanowi to najlepszy wynik w kilkuletniej historii rywalizacji drużyn. Gospodarze tym razem okazali się bardzo gościnni i zajęli dopiero trzecie miejsce. O takich wynikach zdecydowały dwie ostatnie rundy rozgrywek, w których nasi zawodnicy - poza Kubą - nie poradzili sobie z presją i przegrywali kluczowe dla wyniku drużyny partie. Cóż, trzeba się z tym pogodzić, a porażkę potraktować jako element wzbudzający pozytywną, sportową złość.

Najwyższe miejsca w naszym zespole zajęli:

1. Jakub Kaczmarski (7 punktów z 7 partii)

11. Mateusz Stachowiak-Walczak (4,5 punktu z 7 partii)

13. Mikołaj Smoliński (4 punkty z 7 partii)

15. Bartłomiej Czosnek (4 punkty z 7 partii)

Dziękuję za udział w zawodach wszystkim szachistom. Jak zwykle rywalizacja przebiegała w duchu fair play, za co jestem bardzo wdzięczny. Do zobaczenia podczas kolejnych rozgrywek!

Szczegółowe informacje dotyczące wyników zawodów można znaleźć tu: https://www.swips.eu/en/tournaments/3152254/ranks

Z szachowymi pozdrowieniami,

Marek Pedyński

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information