Gospodarka odpadami komunalnymi - Technologia produkcji szkła - relacja z wyjazdu

22.04.2015r.uczniowie kl. I b,c i II b LO uczestniczyli w wycieczce do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rzędowie i Huty Szkła Gospodarczego Wrześniak Glassworks.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów podstawowymi aspektami gospodarki odpadami komunalnymi oraz z technologią produkcji szkła.

 


Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rzędowie, który prowadzi działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Jest to bardzo nowoczesne przedsiębiorstwo realizujące aktualnie unijny projekt mający na celu zmniejszenie ilości odpadów składowanych, maksymalizowanie ilości odzyskiwanych surowców wtórnych i kompostu a także frakcji drobnej wykorzystywanej jako warstwa przesypowa na  składowisku. W trakcie tej wizyty uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami zagospodarowania odpadów komunalnych poprzez procesy odzysku i unieszkodliwienia  w świetle obecnie obowiązujących znowelizowanych w tym roku przepisów ze szczególnym uwzględnieniem zasad segregacji odpadów powstających w gospodarstwach domowych mających ogromny wpływ na skuteczność stosowanych metod.                                                         

Drugim etapem wycieczki była Huta Szkła Gospodarczego Wrześniak Glassworks, która stosuje ręczne techniki produkcji wykorzystując wysokie kwalifikacje i kreatywność pracowników. Proces technologiczny rozpoczyna się od wytopienia w piecu szklarskim zestawu szklarskiego. Następnie hutnik nabiera na piszczel masę szklaną, która dzięki zastosowaniu odpowiednich technik dmuchania przybiera właściwy kształt. Potem następuje operacja nadania odpowiednich wymiarów poprzez skrócenie i szlifierskie uszlachetnienie. W efekcie powyższych zabiegów powstaje wyrób o niepowtarzalnym kształcie. Analizując wrażenia i nasze obserwacje możemy stwierdzić, iż w trakcie zwiedzania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z technikami produkcji szkła stosowanymi przed setkami lat.

Więcej zdjęć z wyjazdu w Galerii.

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information