24.09.2015 r. w Połańcu odbyła się konferencja dotycząca odnawialnych źródeł energii. Klasa III AB Technikum brała udział w konferencji.
Najważniejszym momentem konferencji była prelekcja wygłoszona przez Burmistrza gminy Güssing, która dzięki energii odnawialnej jest samowystarczalna energetycznie.
Planowanie energetyczne w gminie może mieć bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Gmina Güssing polega na własnych zasobach biomasy, odnawialnych źródłach energii.
Do głównych instalacji wytwarzających energię na bazie surowców odnawialnych należą:
- Elektrociepłownia Güssing - zgazowanie biomasy,
- Ciepłownia Güssing - spalanie biomasy,
- Ciepłownia Urbersdorf – spalanie biomasy,
- instalacja do produkcji biodiesla,
- biogazownia rolnicza – na bazie gnojowicy i odpadów produkcji rolniczej,
- instalacja fotowoltaiczna – energia słoneczna,
- Elektrociepłownia II – zgazowanie biomasy.
Güssing jest najbardziej przyjazną środowisku i innowacyjną gminą w Austrii. Dzięki budowie Elektrociepłowni Güssing wykorzystującą biomasę i założeniu Sieci Kompetencyjnej RENET Austria (Renewable Energy Network Austria - Sieć Energii Odnawialnej Austria) zapoczątkowane zostały liczne krajowe i międzynarodowe inicjatywy badawcze związane z "energią odnawialną". Miejscem koordynującym wszystkie instalacje demonstracyjne, projekty, problemy badawcze jak również działania w obszarze kształcenia zostało założone Europejskie Centrum Energii Odnawialnych (EEE).
Güssing - produkcja zrębków | Powiat Güssing - biogazownia | Centrum Technologii Energetycznych w Güssing |
Bartosz Gajdowski - III AB T
opiekun: Grzegorz Gorycki