Taka okazja zdarza się raz na sto lat, więc przygotowaliśmy się do niej godnie. Młodzież działająca w Samorządzie Uczniowskim we współpracy z opiekunami już kilka dni przed rocznicą odzyskania niepodległości ciężko pracowała nad tym, by szkoła wyglądała odświętnie.
Przygotowane zostały patriotyczne dekoracje, z dominującymi biało-czerwonymi barwami, a nauczyciele zorganizowali konkursy i zajęcia z rocznicowymi akcentami. Szczególnie efektowny okazał się pomysł „Sto dłoni na stulecie Niepodległej”, który polegał na tym, by uczniowie i nauczyciele odbili swoje biało-czerwone dłonie na specjalnie przygotowanym arkuszu papieru.
Wspólnie uznaliśmy, że bardziej angażujące niż tradycyjna akademia będzie wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i to ono było centralnym punktem naszych uroczystości. W piątek, 9 listopada 2018 r., spotkaliśmy się w centralnym miejscu szkoły, by rozpocząć świętowanie. Przewodniczący Szkoły, Bartłomiej Taras, i jego zastępczyni, Dominika Szweda, wprowadzili nas w uroczysty nastrój, prezentując rys historyczny drogi do niepodległości, a punktualnie o 11:11 zaśpiewaliśmy wspólnie Hymn Narodowy. Później mgr Zbigniew Brzeski zaproponował wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. O każdym z kilkunastu wyświetlonych na projektorze utworów mówił po kilka słów wstępnych, co stanowiło swoistą lekcję patriotycznej muzyki. Śpiew – początkowo nieśmiały – szybko stał się gromki i chóralny. Ostatnie utwory były zaśpiewane tak głośno, że słychać je było zapewne daleko poza murami szkoły.
Miłym akcentem uroczystości była niespodzianka dla wszystkich, którzy na ten szczególny dzień ubrali się w barwy narodowe. Każdy mógł poczęstować się biało-czerwonymi jabłkami z sadu mgr Jolanty Gach.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły, Stanisław Rogala, który podziękował wszystkim biorącym udział zarówno w przygotowaniach do Święta Niepodległości, jak i w samej uroczystości.
Po zakończeniu akademii, w znakomitych humorach i z biało-czerwonymi flagami w dłoniach, udaliśmy się na coroczny Marsz Niepodległościowy, który był ostatnim punktem obchodów tego dnia.
Wyrazy uznania i serdeczne podziękowania za organizację uroczystości należą się wszystkim wcześniej wymienionym, a także Paniom Urszuli Górskiej i Dorocie Wysockiej, które wspólnie z Jolantą Gach opiekują się Samorządem Uczniowskim Zespołu Szkół. Dziękujemy również Pani Agnieszce Kusal, odpowiedzialnej za przygotowanie scenariusza akademii, oraz Pani Agnieszce Kuc, która wespół z młodzieżą włączyła się w przygotowanie uroczystości. Dziękujemy też młodzieży przygotowującej plakaty po dopieką Pani Elżbiety Gałek, Pani Moniki Kobryń i Pana Ryszarda Lewalskiego. Warto podkreślić również duże zaangażowanie naszych matematyczek, Pań Wiesławy Filipowicz, Sabiny Sierant i Iwony Guły-Wójcikowskiej, które zorganizowały i przeprowadziły w szkole projekt „100 lat niepodległości z matematyką w tle”.
Kończąc, pragniemy wyróżnić uczniów, którzy poświęcili swój czas i włożyli wiele wysiłku w to, by uroczystość okazała się sukcesem. Dziękujemy zatem w szczególności: Julii Iwaniuk, Klaudii Wróbel, Karolinie Staniszewskiej, Dominice Szwedzie, Natalii Sowińskiej, Weronice Podsiadły, Zofii Jaworskiej, Patrycji Nieckarz, Julii Pakule, Karolinie Nosek, Joannie Bandziarowskiej, Wiktorii Strzępek, Patrycji Drozd, Weronice Wiatr, Patrycji Brzostowicz, Natalii Olejarnik, Weronice Płocharczyk, Wiktorii Łysiak, Bartkowi Tarasowi, Karolowi Boberowi, Jakubowi Treli, Danielowi Wicowi, Michałowi Jaskóle, Kacprowi Misce, Krzysztofowi Pieńkosowi, Kamilowi Szaniawskiemu, Kamilowi Rogóżowi, Mateuszowi Słowikowi, Ziemowitowi Adasiowi, Hubertowi Adamczakowi i wielu innym osobom, które dołożyły swą cegiełkę do wspólnego dzieła.
Marek Pedyński