Sukces naszej uczennicy

 Gabriela Chamielec, uczennica klasy III ‚„b” wzięła udział w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Zdobyła drugie miejsce w etapie okręgowym.

To ogromne wyróżnienie dla Gabrysi, oraz Pani Małgorzaty Jaguś, która ją przygotowywała i nadzorowała.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

To ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.

Olimpiada przeznaczona jest dla szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs składa się z kilku etapów – szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego, czyli finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy muszą rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. Najlepsi uczestnicy etapu szkolnego, w dalszych etapach dodatkowo muszą zaprezentować swoje umiejętności, przeprowadzając akcje sportowe i prozdrowotne w swoich środowiskach lokalnych, a w finale przystępując do egzaminu z pierwszej pomocy.

 

Aby przybliżyć nieco temat „od kuchni” postanowiłam zadać Gabrieli kilka, krótkich pytań.

 

-Cześć, ostatnio udało Ci się zdobyć wyróżnienie na Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia, chciałabyś się podzielić swoim doświadczeniem z innymi?

-Tak, zgadza się. Doszłam do trzeciego z czterech etapów, dokładniej do etapu okręgowego.

 

-Opowiedz w takim razie, o przygotowaniach do tego wydarzenia, dużo czasu Ci one zajęły?

-Z przygotowaniami zeszło długo, ponieważ trzeba było przeprowadzić akcję zdrowotną w szkole, co wymagało sporo czasu, by móc dopiąć wszystko na ostatni guzik. Oczywiście oprócz akcji pro-zdrowotnej musiałam zająć się nauką, aby napisać dobrze test. Od czasu kiedy dowiedziałam się, że przeszłam do trzeciego etapu, uczyłam się systematycznie.

 

-Jak udało Ci się przeprowadzić taką akcję, czego ona dotyczyła?

-Były to warsztaty, które odbyły się u nas w szkole, dotyczyły one profilaktyki raka piersi. Zaproszeni byli goście, Pani Jadwiga Zapała, ekspert z Centrum Onkologii w Kielcach. Gościliśmy także Panią Amazonkę z Kielc oraz Panie z Połanieckiego klubu Amazonek, jak i rodzice uczennic i same uczennice. Najpierw przeprowadziłam prezentację, następnie był występ Pani Jadwigi Zapały, później Pani Czesławy Witek, która opowiadała o swojej historii, kiedy ona sama zachorowała. Rozdawaliśmy ulotki informacyjne. Spotkanie przebiegło bardzo sprawnie, uważam, że było dobrze zorganizowane i dopracowane. Okazuje się, że wiele Pań ma bardzo ubogą wiedzę dotyczącą tego nowotworu. Bardzo fajnie, że takie spotkania mogą im przybliżyć temat i wiele uświadomić.

 

-Czy w trakcie pisania testu towarzyszyły Ci jakieś obawy, strach, czy raczej czułaś, że jesteś na tyle przygotowana, że nie będzie problemu?

-Bałam się, ale stres mnie raczej motywuje, chciałam wypaść jak najlepiej i na tym się skupiłam.

 

-A jak wyglądał sam przebieg testu?

-Konkurs odbywał się w siedzibie sanepidu w Kielcach, wszyscy pisaliśmy test w jednej sali, przy długim stole. Test pisało 16 osób, z czego część była w wieku licealnym, kilka osób z gimnazjum. Po wszystkim czekał na nas poczęstunek.

 

-Jesteś usatysfakcjonowana drugim miejscem, czy liczyłaś na to, że uda Ci się zajść jeszcze dalej?

-Wiadomo, że chciałabym pójść dalej, ale wiem, że zaszłam i tak bardzo daleko, dlatego ciesze się ze swojego wyniku.

 

-Oczywiście, drugie miejsce to świetny wynik, dlatego gratuluje Ci serdecznie. Ogrom pracy, który musiałaś włożyć w przygotowanie się, nie poszedł na marne, a taka wiedza w życiu codziennym jest bardzo potrzebna. Życzę Ci dalszych sukcesów, oraz równie satysfakcjonującego wyniku na maturze, która zbliża się wielkimi krokami ku nam.

-Dziękuje bardzo.

Aleksandra Sołwicka.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information