Mamy finalistę ogólnopolskiej olimpiady!

Z radością informuję, że uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Połańcu - Julia Popielska - uzyskała tytuł finalisty ogólnopolskiej Olimpiady Solidarności "Dwie Dekady Historii". Julia zajęła 3. miejsce w etapie okręgowym i wraz z dwoma innymi uczniami będzie reprezentowała województwo świętokrzyskie w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w czerwcu 2017 r. we Wrocławiu. Wcześniej jednak czeka ją wizyta w Gdańsku, gdzie odbędą się warsztaty dla finalistów olimpiady.

 

Rywalizacja w tegorocznej Olimpiadzie Solidarności jest naprawdę zacięta. Aby dostać się do etapu okręgowego, należało rozwiązać niełatwy test i uzyskać z niego ponad 50% możliwych do zdobycia punktów. Już w październiku 2016 roku Julia bez problemu uporała się z tym wyzwaniem i mogła w spokoju przygotowywać się do zawodów wojewódzkich. 15 marca, wraz z 28 innymi osobami, które zakwalifikowały się do etapu okręgowego, nasza uczennica wzięła udział w rywalizacji, która polegała na rozwiązaniu testu wiedzy, zawierającego pytania zamknięte - wielokrotnego wyboru, a także pytania otwarte, wymagające udzielenia krótkiej odpowiedzi. Poprawne rozwiązanie większości z zadań wymagało specjalistycznej wiedzy, a także zdolności logicznego myślenia. Dla mnie - wieloletniego nauczyciela wiedzy o społeczeństwie - test był po prostu trudny. Tym bardziej należy podkreślić wyczyn Julii, która uzyskała wynik ponad 80% poprawnych odpowiedzi, co pozwoliło na zdobycie miejsca na podium. Rywalizację wygrała uczennica liceum z Końskich, a drugie miejsce przypadło w udziale uczniowi jednego z kieleckich liceów.

Ogłoszeniu wyników towarzyszyły spore emocje, które wzmagało przedłużające się oczekiwanie na wyniki testu. Po blisko dwóch godzinach od zakończenia rywalizacji przyszedł wreszcie wyczekiwany moment. Najpierw wszystkim uczestnikom rozdano pamiątkowe dyplomy, a następnie Pan Jacek Wołowiec - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli - które gościło uczestników olimpiady, ogłosił zwycięzców. Kiedy usłyszałem nazwisko Julii, naszej uczennicy, poczułem niemałą radość, ale i dumę, bo to naprawdę duże osiągnięcie. Julia zmagała się z uczniami wielu znakomitych liceów, w zdecydowanej większości z klas humanistycznych, a potrafiła osiągnąć sukces. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Julia uczęszcza do klasy o profilu biologiczno-chemicznym, więc ma ograniczoną ilość godzin historii czy wiedzy o społeczeństwie, które to przedmioty mają duży wpływ na wiedzę humanistyczną. Tym większa zasługa Pani Moniki Kobryń, nauczyciela historii, która ma również duży udział w sukcesie naszej uczennicy, gdyż potrafiła ją zainspirować do pracy wymagającej wielu samodzielnych poszukiwań. 

Ze swej strony, ale również w imieniu całej społeczności Zespołu Szkół w Połańcu, pragnę pogratulować Julii osiągnięcia, tym bardziej, że to nie pierwszy sukces tej zdolnej uczennicy. Julko, życzę powodzenia w finale olimpiady i wielu osiągnięć w przyszłości!

Marek Pedyński

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information