Z ziemi polskiej do włoskiej - czyli nasi uczniowie na wycieczce objazdowej po Italii

 
W ramach realizacji projektu „Poznaj Polskie Ślady w Europie” licealiści i technicy z Zespołu Szkół w Połańcu zwiedzili podczas kilkudniowej wycieczki jedno z najstarszych państw Starego Kontynentu, czyli Włochy ????????.
Pierwszego dnia mieli okazje podziwiać piękne krajobrazy polodowcowych jezior Laghi di Fusine w Alpach Julijskich. Nazajutrz popłynęli do Wenecji, gdzie zwiedzili Plac św. Marka, a następnie przechadzali się wąskimi uliczkami, do których rzadko docierają turyści. Odwiedzili też słynne weneckie mosty, w tym Rialto Bridge.
 
 
  
Trzeciego dnia połanieccy uczniowie zwiedzili stolicę Toskanii, położoną nad rzeką Arno. We Florencji mieli okazje zobaczyć m. in. słynną z bogatego zdobienia elewacji Katedrę Santa Maria del Fiore oraz most złotników, czyli Ponte Vecchio. Odwiedzili tez miejsce narodzin Dantego Alighieri (autora Boskiej Komedii). Nasi podróżnicy zobaczyli również najstarszy sklep słynnej włoskiej marki Gucci, od którego rozpoczęła się ekspansja słynnej firmy odzieżowej.
 

Leniwe przedpołudnie uczniowie spędzili na plaży. Te chwile odpoczynku zrekompensowały dotychczasowe trudy wycieczki objazdowej. Niektórzy wybrali się na krótką wycieczkę, by zobaczyć pobliski urokliwy pałac Castello di Santa Severa. Po południu młodzież zwiedziła najmniejsze państwo świata, liczące zaledwie 440 ha, czyli Watykan. Stolicę Piotrową zaczęliśmy zwiedzać od Placu i Bazyliki Św. Piotra. Szczególne wrażenie zrobiło na nas słynne okno papieskie. Nie omieszkaliśmy też zobaczyć grobu naszego rodaka - papieża Jana Pawła II. Intensywny dzień zakończyliśmy zakupami pamiątek watykańskich.

Kolejnego dnia z rana czekał nas wyjazd do Monte Cassino. Do słynnego klasztoru prowadziła wąska i kręta droga. W maju 1944 roku polscy żołnierze zdobyli to strategiczne miejsce. Nie obyło się bez wizyty na cmentarzu, gdzie pochowanych jest 900 polskich bohaterów poległych podczas tej bitwy. Warto wspomnieć również o 300 zaginionych w trakcie ofensywy. Po tej chwili zadumy ruszyliśmy w drogę nad Morze Tyreńskie. Po drodze mieliśmy okazję przejechać drugim najdłuższym tunelem we Włoszech, liczącym aż 10 km. Atrakcję wieczoru stanowiła kolacja w ekskluzywnym hotelu, po której podziwialiśmy urokliwy kurort. Cattolica była miejscem ostatnich dwóch noclegów.

Przedostatni dzień uczniowie spędzili na plaży. Niektórzy zdecydowali się na kąpiel w Adriatyku. Po "naładowaniu akumulatorów” popołudnie ruszyliśmy do pierwszej na świecie republiki, czyli do San Marino. Ten pięknie położony kraj zamieszkuje zaledwie 34 tysiące osób. Wąskie uliczki i domy zbudowane z miejscowego piaskowa przez słynnych na cały świat kamieniarzy zrobiły na nas ogromne wrażenie. Ostatni wieczór w Cattolice uczniowie spędzili na eksplorowaniu kurortu. Po tym czekała nas „zielona noc” i 20 h powrotu przez niezliczoną ilość tuneli i wiaduktów. Punktualnie o 6 rano w wyborczy, niedzielny poranek młodzież zameldowała się w Połańcu, gdzie zakończyła się nasza włoska przygoda pod hasłem: „Z Ziemi Włoskiej do Polski”.

Dziękujemy teamowi Tu i Tam, a w szczególności Pawłowi Nowakowskiemu za zorganizowanie atrakcyjnego wyjazdu.

                                                                                  Andrzej Forkasiewicz, Małgorzata Jagus,

                                                                                  Justyna Tomala i Wojciech Bandziarowski

 
 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information