#teachersmatter EDUKACJA nie zmienia świata - EDUKACJA zmienia ludzi - LUDZIE zmieniają świat, czyli kilka chwil ogromnej EDUfrajdy na szczycie UNESCO w Paryżu :)

8 listopada 2023 w siedzibie UNESCO w Paryżu odbyła się sesja Zgromadzenia Ogólnego UNESCO oraz ceremonia wręczenia GLOBAL TEACHER PRIZE - dla najlepszego nauczyciela 2023 roku.

Ceremonię organizowali i prowadzili: dyrektor generalny UNESCO - Audrey Azoulay, Varkey Foundation oraz DUBAI CARES. Wraz z innymi ambasadorami Varkey Foundation z całego świata, miałem zaszczyt uczestniczyć w tym największym edukacyjnym wydarzeniu roku na świecie.

 Uroczystość genialnie prowadził brytyjski aktor Stephen Fry (ten z Hobbita). Współprowadzący - Nil Rogers (producent albumów Madonny, Diany Ross, Davida Bowiego,...) bardzo dużo i fajnie mówił o nauczycielach - ich znaczeniu w rozwoju każdego młodego człowieka oraz o różnicach w postrzeganiu tego zawodu w różnych krajach świata.  

W trakcie sesji UNESCO oficjalnie zaprezentowano "Global Teacher Report" 2023

 

Udział w światowej, edukacyjnej sesji UNESCO, to niesamowite wyróżnienie, prestiż ale przede wszystkim „naładowanie akumulatorów” na dalsze lata, dyskusje i wymiana doświadczeń z najlepszymi nauczycielami z całego świata, „przenoszenie” dobrych praktyk i wiele innych,...

 

 

UNESCO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, będąca agendą ONZ powstała w 1945 roku, z siedzibą w Paryżu. UNESCO koordynuje działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.

Sunny Varkey, ustanowił coroczną nagrodę Global Teacher Prize o wartości 1 miliona dolarów w 2014, aby rzucić pozytywne światło na zawód nauczyciela i kluczową rolę, jaką odgrywają nauczyciele w kształceniu kolejnych pokoleń. Od tego czasu nagroda pozwoliła odkryć setki historii nauczycieli z całego świata, których praca odmieniła życie ich uczniów i społeczności. W elitarnej grupie AMBASADORÓW VARKEY FOUNDATION jest tylko 5 Polaków (na 700 tysięcy nauczycieli w naszym kraju)! W tym roku niestety nikt z nauczycieli z Polski nie dołączył do naszego grona. W trakcie dotychczasowych finałów, wysoki status nauczyciela potwierdzili przywódcy polityczni i osoby publiczne na całym świecie, w tym prezydenci Joe Biden, prezydent Bill Clinton, Papież Franciszek, Bill Gates, Lewis Hamilton, Książę William,...

Zwyciężczynią 2023 została pakistańska nauczycielka Sister Zeph :) 

Ja swoje „5 minut” miałem w Dubaju jako finalista GLOBAL TEACHER PRIZE 2017. Analizując to, co „zdarzyło się” w mojej szkole tylko od tego czasu (dziesiątki medali i tytułów laureatów światowych konkursów i ogólnopolskich olimpiad) widzę, że chyba nie zmarnowałem tych lat i nałożonego przez tytuł „obowiązku” realizowania „dobrej, skutecznej i innowacyjnej edukacji” (2 x Bangkok, New Delhi, Zagrzeb,... 1, 2, i 3 miejsca w Olimpiadzie Innowacji Technicznych, „Młodym Wynalazcy”, ENEA: „Moc na Start” i „Akademia Talentów”, E(x)PLORY, fascynujące EDUwyprawy: 3 x Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Austria, Czechy,... ) i systematyczna pomoc w „nauczaniu się” elektroniki i nie tylko, tym którzy tego chcą,... oraz dziesiątki stypendiów dla naszych uczniów (takich o których wcześniej mogli tylko pomarzyć - Ministra Edukacji i Nauki, Talenty Świętokrzyskie, itd), tytuł najlepszego ucznia w Polsce i mój osobisty: ZAWODOWIEC ROKU 2022 (najlepszy nauczyciel elektroników w Polsce).

A wszystko to dla mnie,... zaczęło się w Dubaju, 6 lat temu i trwa dalej.

Tytuł Ambasadora Varkey Foundation otwiera wiele drzwi,... w tym Wydziału Medycyny na paryskiej Sorbonie z Muzeum Historii Medycyny i biblioteką - czuliśmy się tam zdumiewająco swobodnie :) 

Mając kilka chwil wolnego, w Paryżu można doskonale zorganizować swój czas. Ja wybrałem, wszystko co służy mojemu zawodowemu (i nie tylko) rozwojowi: Musée des Arts et Métiers to jedno z najstarszych muzeów technicznych i przemysłowych na świecie. Jego historia jest ściśle związana z historią Narodowego Konserwatorium Sztuki i Rzemiosła, którego jest jednym z elementów. Już pod koniec XVIII w. naukowcy wiedzieli jak należy propagować wiedzę techniczną: „Musimy oświecić ignorancję, która nie wie, i ubóstwo, które nie ma środków, aby poznać”. Zwiedzanie muzeum pozwala odkryć jedno z najbardziej nietypowych miejsc, dawny klasztor Saint-Martin-des-Champs został poświęcony przez rewolucję francuską jako „świątynia” technologii. Kolejna EDUinspiracja to nowoczesne Centrum Nauki Cité des Sciences et de l'Industrie. To miejsce należy do grupy „zapalników iskierek innowacji”. To w nich (czasem sam a bardzo często z uczniami) poszukujemy inspiracji do naszych aktywności. Sukcesy naszych (b&m) uczniów, nie są dziełem przypadku, tylko mają swój początek w wymienionych miejscach.  

OK, czas wracać do swojej ulubionej pracy :) Już wiem, gdzie będziemy z „moimi chlapcami” i nie tylk,... 11. grudnia - Śląski Festiwal Nauki i konkurs OFF SCIENE w Katowicach (Europejskie Miasto Nauki 2024 - tytuł przyznany przez EuroScience we współpracy z Komisją Europejską) i 12-14. grudnia walczymy w IWIS na Politechnice Warszawskiej (International Warsaw Innovation Show)

Aha i dziś znów doskonałe EDUINFO - kolejny etap ENEA „Akademia Talentów” a w nim w wielkim finale (jak w poprzednim roku) - NASI :)

CIEKAWOSTKI z RAPORTU EDUKACYJNEGO UNESCO:
Na całym świecie jest około 95 milionów NAUCZYCIELI: 12 - przedszkola; 34 - szkoły podstawowe; 20 - szkoły średnich I stopnia; 16 szkoły średnich II stopnia; 13 - w szkolnictwie wyższym. W raporcie wskazano, że na całym świecie, występują problemy, w których nauczyciele muszą radzić sobie z wysokim poziomem stresu, brakiem materiałów, złym zarządzaniem i niskimi wynagrodzeniami.
Według nowych danych UNESCO, aby zapewnić edukację każdemu dziecku, świat potrzebuje 44 000 000 nauczycieli więcej. Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO , powiedziała: „Nauczyciele odgrywają kluczową rolę w naszych społeczeństwach. Zawód ten stoi w obliczu poważnego kryzysu (brak nowych kandydatów do rozpoczęcia pracy). W niektórych regionach świata brakuje kandydatów a w innych regionach odsetek osób przerywających pracę w szkole w ciągu pierwszych kilku lat jest bardzo wysoki. W obu przypadkach odpowiedź jest taka sama: musimy lepiej cenić, lepiej szkolić i lepiej wspierać nauczycieli”. W Europie i Ameryce Północnej w wyniku przejść na emeryturę i braku zainteresowania podjęciem pracy w zawodzie, nadal potrzebnych jest 4,8 miliona nauczycieli, aby „zapewnić wysokiej jakości edukację na poziomie podstawowym i średnim”. W Afryce Subsaharyjskiej (która odpowiada za jedną trzecią światowego niedoboru nauczycieli) aby osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju, jakim jest zapewnienie wszystkim edukacji na poziomie podstawowym i średnim do roku 2030, region potrzebuje 15 milionów nauczycieli

                                                      #teachersmatter                                                     mz

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information