Szkoła z PO WER em

ZESPÓŁ SZKÓŁ im. ODDZIAŁU PARTYZANCKIEGO ARMII KRAJOWEJ „JĘDRUSIE” w POŁAŃCU

Staż z energią - zwiększenie umiejętności zawodowych uczniów

Technikum w Połańcu

 

 

Dzięki finansowaniu z funduszy europejskich młodzież naszej szkoły zdobywa kwalifikacje i doświadczenie w krajach Unii Europejskiej. Uczniowie oraz nauczyciele zaangażowani w przygotowanie i realizację projektu kolejny raz odnieśli sukces. Projekt jest w trakcie realizacji, ale staże młodzieży przeprowadzone w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój zakończyły się 18 maja 2018r.

 

Co wnosi do kształcenia zawodowego nasz projekt? Częściowo na to pytanie odpowiada sam tytuł projektu, ale patrząc w przyszłość, ma on na celu zwiększenie możliwości rozwoju i szans uczestników projektu na rynku pracy. Tylko w ostatnich czterech latach 132. uczniów Technikum Zespołu Szkół w Połańcu w czterech zawodach (T. Energetyk, T. OZE, T. Budownictwa i T. Elektronik) odbyło staż zawodowy w ramach programu Erasmus+ i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER - taka grupa robi wrażenie! W tym roku staż w Wielkiej Brytanii odbyli nasi technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, natomiast w firmach portugalskich doświadczenie zdobywali technicy energetycy i elektronicy. Nie oznacza to jednak, że nasi uczniowie zapoznają się ze specyfiką pracy tylko firm zagranicznych.  Nasz projekt daje możliwość szkolenia zarówno w firmach brytyjskich (firmy: Leryan Ltd., Retherm Ltd, Trent Staffordshire ST4 8GB, Biomass Power Ltd, Boiler & Heating, Spares Ringway Centre Beck Road Huddersfield oraz Center of Alternative Technology, Green Britain Center w Swaffham,  Keele University (Newcastle - under - Lyme), Alstom Power Ltd. Stafford),

portugalskich (JL Furtado, Aguterm, Rui Ribeiro, Elektro Aventino, Aquaquimica, Auto Gomes, Car Lider), ale również w polskich firmach. 

Obecnie były to: ENEA Elektrownia Połaniec i APP - Automatyka Procesów Przemysłowych. W tym roku 8 kwietnia staże zagraniczne rozpoczęła w Wielkiej Brytanii grupa OZE a zakończyła grupa elektroników w Portugalii (w podanym wyżej terminie). W Polsce ostatnia grupa staż zakończyła 1 czerwca. Harmonogram projektu zakładał, że grupy zawodowe będą się wymieniały po dwóch tygodniach zarówno w zagranicznych, jak i polskich firmach.

Nasz projekt dał możliwość jego uczestnikom zapoznania się:

• z działalnością firm branżowych na terenie Anglii, Portugalii i Polski,
• z zasadami samozatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z kierunkiem kształcenia na terenie Anglii, Portugalii i całej Unii Europejskiej (to pozwoli przenieść dobre rozwiązania do działalności na terenie Polski),
• z kulturą i językiem z naciskiem na słownictwo zawodowe.
Ponadto w poszczególnych zawodach umożliwił poznanie:
• zasad funkcjonowania firm z zakresu energetyki konwencjonalnej i odnawialnej,
• obowiązków pracowników na brytyjskim i portugalskim rynku pracy,  
• warunków i zasad prowadzenia działalności  gospodarczej.

Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technicy energetycy trenowali następujące umiejętności:

• wykonywania pomiaru mocy czynnej i pozornej w konwencjonalnych systemach energetycznych oraz w systemach wykorzystujących odnawialne źródła,
• pomiaru wielkości elektrycznych charakteryzujących prace sieci energetycznej (napięcie, prąd, rezystancja, pole elektromagnetyczne),
• lokalizacji i usuwania uszkodzeń w instalacjach wykorzystujących odnawialne źródła energii,  
• projektowania i wykonywania tras kabli i przewodów elektrycznych w instalacjach wykorzystujących odnawialne źródła energii,
• wymiany uszkodzonych urządzeń i elementów instalacji energetycznych.

Elektronicy w zależności od firmy przyjmującej nabyli umiejętności: 

• analizy pracy oraz lokalizacji uszkodzeń w inwerterach o mocy do 7,5 kW wykorzystywanych w  instalacjach PV,
• serwisowania i naprawy inwerterów o mocy do 7,5 kW wykorzystywanych w instalacjach PV, wykonywania i testowania połączeń rurowych z PCV, stosowanych w instalacjach solarnych,
• napraw instalacji elektrycznych i elektronicznych, programowania pamięci układów samochodowych, przeprowadzenia pełnego testu pracy komputera pokładowego,  podstawowych napraw i serwisowanie samochodów elektrycznych,
• wykonywania pomiarów elektrycznych typu: prąd, napięcie, moc, wyznaczenia pojemności baterii samochodów elektrycznych, lokalizacji i usuwania usterek w systemach elektronicznych i elektrycznych. 

W dni wolne od pracy młodzież, podczas pobytu w kraju organizacji przyjmującej, poznawała jego historię, tradycje, kulturę i język. Najpiękniejsze zakątki, które udało się zobaczyć, pozostaną w pamięci na długo.

Dzięki programowi PO WER w ramach projektu „STAŻ Z ENERGIĄ – ZWIĘKSZENIE UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH UCZNIÓW TECHNIKUM W POŁAŃCU” 36. uczniów naszego Technikum  odbyło w tym roku staże zagraniczne w Anglii i Portugalii. Młodzież zdobyła tam doświadczenie zawodowe i wiedzę dotyczącą branży energetyki, odnawialnych źródeł energii i elektroniki, a także zwiększyli kompetencje językowe, przez co ich konkurencyjność i pozycja na rynku pracy  będzie dużo mocniejsza na polskim i europejskim rynku pracy.
Nasz projekt to ponad 66.000 Euro, dzięki którym młodzież miała możliwość szerszego rozwoju zawodowego i zdobycia nowych kompetencji potwierdzonych europejskim dokumentem Europass.

Koordynatorzy projektu  PO WER,
Zbigniew Brzeski
Grzegorz Wójcikowski

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information