SZKOŁA Z „PO WER”- EM

PROGRAM OPERACYJNY  WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ

   

 


Kolejny raz młodzież Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu korzystała z funduszy unijnych. Tym razem działaliśmy z PO WER. „EUROPEJSKI STAŻ – LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ ZAWODOWA” - projekt przygotowany przez grupę nauczycieli Zespołu Szkół został pozytywnie oceniony.

 

Po podpisaniu umowy z FRSE przystąpiliśmy do realizacji pierwszych zadań naszego projektu: działania informacyjne skierowane do młodzieży i rodziców a następnie rekrutacja. Wszyscy uczniowie klas trzecich technikum  Zespołu Szkół wyrazili chęć realizacji stażu zawodowego w ramach PO WER. Dzięki finansowaniu z funduszy europejskich młodzież naszej szkoły zdobywa kwalifikacje
i doświadczenie zawodowe w krajach Unii Europejskiej od wielu lat. Koordynatorzy projektów Erasmus+ i PO WER Grzegorz Wójcikowski i Zbigniew Brzeski odważnie traktując zdobywanie nowych kompetencji przez naszych uczniów dają szansę coraz większej ich liczbie na staż za granicą. W ciągu ostatnich trzech lat zrealizowaliśmy mobilności ponad stu uczestników, taka grupa robi wrażenie zwłaszcza, że są to uczniowie, którzy dzięki doświadczeniu i wiedzy zdobytej w czasie odbywanego stażu mają większe możliwości rozwoju i w przyszłości zwiększone szanse na rynku pracy.
Warto przypomnieć, że w Zespole Szkół w Połańcu jest zorganizowane samodzielne centrum egzaminacyjne w zawodach, w których odbywa się kształcenie. Nasz projekt jest częścią praktyk zawodowych realizowanych we współpracy z Enea Elektrownia Połaniec oraz firmami budowlanymi związanymi z rynkiem energetycznym i stanowi poszerzenie zakresu praktyki. Praktyka w brytyjskich i portugalskich firmach jest odpowiedzią na zapotrzebowanie naszych polskich partnerów i wpisuje się w strategię rozwoju szkoły oraz regionu.
Uczniowie poprzez udział w projekcie poszerzyli i zdobyli nowe kompetencje: techniczne zawodowe związane z nowoczesnymi technologiami związanymi z energetyką, zieloną energią oraz budownictwem energooszczędnym, rozwinęli indywidualne umiejętności praktyczne, poszerzyli wiedzę z zakresu technicznego języka zawodowego, rozwinęli kompetencje ogólnojęzykowe oraz kulturowe, rozwinęli postawy proeuropejskie, rozwinęli  zdolności samozatrudnienia poprzez porównanie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz w Anglii i Portugalii, nabyli umiejętność poruszania się po brytyjskim i portugalskim rynku pracy.Zdobyte nowe umiejętności zawodowe uczniowie potwierdzą  uzyskanym certyfikatem EuroPass, który jest honorowany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Ważne jest również to, iż poprzez udział w projekcie jego uczestnicy nabyli  świadomość konieczności ciągłego uczenia się i rozwijania swoich zainteresowań.

Staże 2017 realizowane były w czterech grupach zawodowych zgodnie z kierunkami kształcenia Technikum w Zespole Szkół w Połańcu. Pierwsze grupy w zawodach Odnawialne Źródła Energii oraz Budownictwo, staż odbyły na terenie Wielkiej Brytanii w miejscowościach Stafford i Bilston w firmach Leryan Ltd., Retherm Ltd, Trent Staffordshire ST4 8GB, Biomass Power Ltd, Boiler & Heating, Spares Ringway Centre Beck Road Huddersfield   oraz Center of Alternative Technology, Green Britain Center w Swaffham,  Keele University (Newcastle - under - Lyme), Alstom Power Ltd. Stafford, Regina Construction Stafford U.K.  Kolejne grupy zawodowe, czyli Energetycy i Elektronicy swój staż w Portugali odbyły w takich firmach branżowych jak: Marques e lima, Solvenag,  Assistecnica, JL Furtado, Tecnisol.

Staże zagraniczne już 22 stycznia 2017r rozpoczęła dwunastoosobowa grupa OZE w Wielkiej Brytanii  a zakończyła grupa elektroników w Portugalii  2 czerwca 2017r. Nie oznacza to tak długiego stażu zagranicznego, grupy zawodowe wymieniały się po dwóch tygodniach i tak: Budownictwo po odbyciu części stażu w polskich firmach w Anglii zdobywało doświadczenie i wiedzę od 5 lutego a Energetycy praktyki w Portugalii rozpoczęli 8 maja a po powrocie do Kraju podobnie jak pozostałe zawody, czyli OZE i  Elektronicy drugą część stażu odbyli w Enea Elektrownia Połaniec. Nasz projekt dał możliwość wszystkim jego uczestnikom zapoznania się: z działalnością firm branżowych na terenie Anglii i Portugalii,  z zasadami samozatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z kierunkiem kształcenia  na terenie Anglii, Portugalii i całej Unii Europejskiej - to pozwoli przenieść dobre rozwiązania do działalności na terenie Polski, poznanie kultury i języka z naciskiem na słownictwo zawodowe.
Młodzież w czasie odbywania stażu w Anglii i Portugalii nie tylko  uczyła się języka, ale poznawała zwyczaje,  obyczaje, tradycje –  kulturę tych narodów by w przyszłości polskie firmy mogły być tam w pełni konkurencyjne. Uczestnicy projektu poznawali historię i kulturę regionu, w którym odbywali staże poprzez wycieczki do miejsc z nią związanych. W Anglii to wycieczki do Londynu Liverpool i Walii w Portugalii zwiedzanie takich miast jak Porto i Braga  to oczywiście nie wszystko, w miejscowościach, •w których młodzież mieszkała i odbywała praktyki znajduje się wiele ciekawych miejsc związanych z historią i kulturą, które również poznali.


Dzięki projektowi PO WER, „EUROPEJSKI STAŻ – LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ ZAWODOWA” staże zagraniczne odbyło 48 uczniów i 3 nauczycieli naszego Technikum w Anglii i Portugalii. gdzie zdobywali doświadczenie zawodowe i wiedzę dotyczącą branży energetyki, elektroniki i budownictwa.


Innowacyjne zastosowanie połączenia teorii z praktyką w naszym projekcie stworzyło uczniom nowe dotychczas niemożliwe do osiągnięcia płaszczyzny rozwoju zawodowego.
Realizacja projektu dała szansę naszym uczniom na weryfikację i podwyższenie praktycznych umiejętności zawodowych (w tym porównanie wymogów stawianych pracownikom w Anglii i Portugalii z branży szeroko rozumianego przemysłu energetycznego, zielonej energii, budownictwa energooszczędnego oraz elektroniki i automatyki).
Zdobyte podczas projektu doświadczenie zawodowe ma duży wpływ na przygotowanie naszych uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe  oraz  podniesienie wyników tych egzaminów, o czym świadczą statystyki.

Dofinansowanie naszego projektu to 383 499,70 złotych, dzięki, którym młodzież miała możliwość szerszego rozwoju zawodowego i zdobycia nowych kompetencji potwierdzonych europejskim dokumentem Europass.

Koordynatorzy projektu                               
PO WER, „EUROPEJSKI STAŻ – LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ ZAWODOWA”

Zbigniew Brzeski
Grzegorz Wójcikowski

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information