Duchy, upiory, świtezianki, czyli Mickiewiczowskie ballady w Teatrze Maska

„A teatr jest po to,

żeby wszystko było inne niż dotąd.

Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie.

I już na zawsze w misce księżyc widzieć…”

                                 Joanna Kulmowa

 

W środę 16 listopada 2022 r. uczniowie klas: 1 „B/C”, 2 „C” Liceum Ogólnokształcącego oraz klas IV Technikum wraz z opiekunami: panią Agnieszką Kuc, Iwoną Czosnek i panią dyrektor Dorotą Wysocką wybrali się na wycieczkę do Teatru Maska w Rzeszowie na musical wyreżyserowany na podstawie wybranych utworów Adama Mickiewicza z tomu „Ballady i romanse” oraz ludowych podań  i niewinnych  opowieści powtarzanych  z pokolenia na pokolenie – ku przestrodze i dla oswojenia strachu. Celem wyjazdu było uwrażliwienie na kulturę, ukazanie wpływu sztuki teatralnej na rozwój każdego człowieka bez względu na wiek, szczególnie w obszarze wyobraźni, kreatywności, motywacji i inspiracji.

 

Musical okazał się pomysłowym i bardzo współczesnym spojrzeniem na utwory naszego narodowego wieszcza. Przedstawia on grupę młodzieży przebywającą na szkolnej wycieczce, która postanawia zmierzyć się ze światem duchów i dziwów. Próba kontaktu z zaświatami kończy się nocnym koncertem zjaw, które w rytm muzyki rodem z lat 80. wyśpiewują nastolatkom „straszne” „Ballady i romanse”. Muzyczny "horror" przeplatany legendami miejskimi to zaproszenie do rozmowy o tym, w co warto wierzyć i jaki jest sens opowiadania sobie „przerażających” historii. Utwory Mickiewicza, zafascynowanego folklorem i dającemu wiarę licznym zjawiskom nadprzyrodzonym, stanowią do tego doskonały pretekst. Spektakl wg scenariusza i w reżyserii Magdaleny Drab jest żywym dowodem na to, że dobra literatura nigdy się nie starzeje i może być porywająca w każdym czasie.

Uczniowie uczestniczyli również w lekcji teatralnej: Lekcja w Muzeum Lalek Teatralnych, czyli mali aktorzy w przenośnym kuferku. Podczas tych zajęć mieli okazję zobaczyć oryginalne projekty oraz różnorodne konstrukcje lalek teatralnych i sposoby wykonywania rekwizytów.

Mamy nadzieję, że poprzez ten wyjazd udało nam się zasiać w sercach uczestników przekonanie, że wspólne chwile w teatrze stanowią wspaniały pomysł na to, aby wspólnie spędzać wolny czas. 

Tekst: Agnieszka Kuc   zdjęcia: Iwona Czosnek, Agnieszka Kuc

 

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information